Czy Twoje włosy po olejowaniu są cienkie, oklapnięte i przeciążone? A może przeciwnie – napuszyły się i wyglądają jak przesuszone, niesforne pasma? Okazuje się, że olejowanie włosów z pozoru jest proste, ale liczy się kilka wskazówek, których należy przestrzegać, by zabieg nie skończył się fiaskiem. Porady włosomanioaczek pomogą Ci przeprowadzić je należycie. Sprawdź jakie błędy w olejowaniu włosów najczęściej popełniamy i jak ich więcej NIE robić.
Jak NIE olejować włosów – poradnik włosomaniaczek
1. Za dużo oleju to za dużo szczęścia dla włosów
Istnieje błędny pogląd, ze im więcej nałożymy na włosy odżywki, maski czy balsamu, tym lepiej się zregenerują włosy. Ten mit dotyczy też często kremów do twarzy, balsamów do ciała, a nawet perfum. Ogólnie – lubimy nadużywać kosmetyków. Tymczasem okazuje się, że już połowa tego, co używamy, w zupełności wystarczyłaby włosom. Jest tak przede wszystkim z kosmetykami do włosów, a zwłaszcza z olejkami, ponieważ użyte w nadmiarze gorzej spłukują się z włosów, a także przeciążają je nadmiernie. Dlatego pamiętaj, by do olejowania używać około 5-10 ml olejku (w zależności od tego, jak długie masz włosy).
2. Za mało oleju to za słaba regeneracja
Jeśli nałożyłaś na włosy minimalną ilość oleju, tak, że nawet nie wiesz, czy równomiernie rozprowadziłaś go na włosach i skórze głowy – ta ilość może nie być wystarczająca.
Wiele dziewczyn obawia się, ze ich włosy źle zniosą tłusty olejek, dlatego stosują go w tak małej ilości, ze włosy nie mają szansy porządnie się odżywić. Pamiętaj, że zarówno nadmiar, jak i niedobór kwasów tłuszczowych nie jest dobry dla włosów.
3. Źle dobrany olejek do porowatości
To klasyczny niuans pielęgnacyjny, popełniany podczas olejowania włosów. Naturalne olejki mają różne cząsteczki i różną wielkość oraz proporcje kwasów tłuszczowych. Dlatego w różny sposób mogą działać na włosy. Warto je zatem dobrze dobrać, tak by pasowały do rodzaju Twoich włosów, czyli do ich porowatości. Nie wiesz, jaką masz porowatość włosów? Sprawdź to, robiąc dostępny w sieci test na porowatość włosów np. ten ze strony https://nanoil.pl/test-na-porowatosc.
Dowiesz się, w jakiej kondycji są twoje włosy i jakie olejki są dla nich najlepsze.
4. Źle spłukany olejek
Spłukanie oleju z włosów bywa uciążliwe, ponieważ wiele z ich nie chce się łatwo zmyć nawet po szamponie do włosów, czyli po kilkukrotnym myciu włosów, Czasami winę za top ponosi za duża ilość nałożonego olejku, czasem źle dobrany olej. Na szczęście na każdy taki problem jest rada: zanim zaczniesz spłukiwać olejek z włosów, przed samym myciem głowy nałóż na włosy maskę do włosów. Na 2-3 minuty. Może to być również odżywka czy balsam do włosów – najważniejsze, że zemulguje (zneutralizuje) tłusty olejek. Dzięki temu po spłukaniu maski zejdzie ona razem z cząstkami olejku, a włosy wystarczy już tylko umyć i wysuszyć. Ten sprytny trik sprawi, że włosy już nigdy nie będą przeciążone i tłuste od olejków.