O olejowaniu włosów słyszała zapewne niejedna z was. Ten zabieg pielęgnacyjny jest tak bardzo popularny, że coraz więcej kobiet z niego korzysta. I każda z nich wychwala jego zalety. A na czym w ogóle polega? Olejowanie włosów to systematyczne stosowanie olejków dobranych pod względem porowatości i rodzaju skóry głowy. Ten rytuał pielęgnacyjny pomoże zwłaszcza tym dziewczynom, których pasemka są mocno zniszczone stylizacją na gorąco lub częstym farbowaniem, nadmiernie wypadają, a ich końcówki są rozdwojone. Olejek przyda się także kobietom zmagającymi się z łupieżem, podrażnieniami skóry głowy i innymi dermatologicznymi przypadłościami.

Czym olejować włosy?

To zadanie nie jest takie łatwe, jak się wam wydaje. Olejek dobiera się bowiem do porowatości włosów. Dlatego:

  • włosy niskoporowate pielęgnuj olejkami nasyconymi
  • na włosy średnioporowate aplikuj olejki jednonienasycone
  • o włosy wysokoporowate zadbają olejki wielonienasycone i niektóre olejki jednonienasycone

Czy umiesz rozróżnić olejki, a potem dopasować je do porowatości włosów? Zwracaj uwagę na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). I tak:

  • olejki nasycone to te, w których znajdują się kwasy tłuszczowe Omega – 3 i Omega – 6. Mają stałą konsystencję i na powierzchni pasemek tworzą ochronną powłoczkę. Olejami nasyconymi są kokosowy i palmowy; możesz stosować także masło Shea, kakaowe i mango.
  • oleje jednonienasycone zawierają kwasy tłuszczowe Omega -3, -6 i -9 w równych proporcjach. Mogą to być produkty półwnikające; dobrze sprawdzą się też mieszanki olejowe. Do takich produktów zalicza się między innymi: olejek arganowy, olej makadamia, olejek jojoba, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olejek sezamowy, olej rycynowy, olejek ze słodkich migdałów.
  • wielonienasycone olejki składają się z dużych cząsteczek i bardzo dobrze wchłaniają się we włosy. Wypróbuj następujące preparaty: olejek konopny, olejek z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olejek lniany, olej słonecznikowy, olej z wiesiołka, olej kukurydziany, olejek z nasion jabłka.

Jak olejować włosy?

Olejować włosy można na dwa bardzo proste sposoby: na sucho i na mokro. Pierwsza metoda polega na zaaplikowaniu olejku przed myciem głowy. Wystarczy, że kosmetyk pozostawisz na około 2 godziny, a następnie zmyjesz delikatnym szamponem i wysuszysz. Olejowanie na mokro robisz tuż po umyciu głowy. Olejek pozostawiasz do wchłonięcia lub zmywasz po upływie kilku godzin. Aby kosmetyk zadziałał jeszcze lepiej, na głowę możesz założyć foliowy czepek kąpielowy i ciepłą czapkę. W ten sposób przyspieszysz absorpcję składników odżywczych, poprawisz cyrkulację krwi i zrelaksujesz się. W olejowaniu włosów bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość.

Zabieg przeprowadzaj co tydzień, a wkrótce zobaczysz zadowalające efekty.

Czym zmywać olejowane włosy?

Podobno najlepsze są szampony bez zawartości SLS. Mają delikatne działanie, nie podrażniają skóry głowy i nie przesuszają włosów. Polecane są do pielęgnacji dziecięcych czupryn. Dobrze zmywają olejki, pozostawiając jednocześnie tyle składników odżywczych, ile potrzeba włosom i skórze głowy do prawidłowego funkcjonowania. Nie używaj mocno oczyszczających produktów. Mogą wywoływać alergie, przesuszać skórę głowy i uszkadzać włosy.

Idealne olejowanie włosów

Jeżeli chcesz, aby olejowanie włosów przyniosło jak najlepsze efekty, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Mimo że włosy należą do konkretnej grupy porowatości, to mogą różnić się między sobą. Decydując się na taką metodę pielęgnacji, jaką jest olejowanie włosów, musisz pamiętać, żeby:

  • wybrać olejek idealny do swoich włosów
  • wyznaczyć optymalny czas pozostawienia olejku na włosach
  • ustalić maksymalną ilość aplikowanego olejku
  • znaleźć swój ulubiony sposób olejowania włosów.

Jeżeli uda ci się wypełnić wszystkie te warunki, to olejowanie włosów z całą pewnością przyniesie wymarzone przez ciebie rezultaty.